Flyulykka: Kan ta ei uke å finne den svarte boksen

(Dagbladet): Dykkere som leter etter vraket av det styrtede AirAsia-flyet var ikke i stand til å gjenoppta full drift i dag på grunn av dårlig vær, tung sjø og dårlig luftsikkerhet. Det antas at søket etter flyets «svarte boks» kan ta ei uke. 

 - Det viktigste nå er å finne den viktigste delen av vraket og deretter den svarte boksen, sier Toos Sanitiyoso, leder av Nasjonalkomiteen for transportsikkerhet, i et møte med journalister. 

Det skriver Reuters

Den siste teorien blant etterforskere er at pilotene 40 minutter ut i flygninga skal ha steget kraftig for å unngå en storm i forkant av ulykka. Pilotene skal aldri ha sendt ut noe nødsignal. 

Håpet på bedre vær

Den britiske avisa The Guardian skriver at det så ut til at en pause i det dårlige været ga i dag et lite håp for dykkere å søke etter vraket av det som antas å være det savnede AirAsia-flyet, og hente opp den svarte boksen som kan bidra til å gi en forklaring på hva som skjedde med flyet. 

Himmelen over Pangkalan Bun-flybasen nær området klarnet torsdag morgen, og med det også håpet at søkeinnsatsen nå kan bli trappet opp. 

Flyet, en Airbus A320-200, styrtet sør for den sørøstasiatiske øya Borneo 28. desember. I går ble de første døde kroppene bragt tilbake til Indonesias nest største by Surabaya, byen ulykkesflyet tok av fra på vei til Singapore og der de fleste av de antatt omkomne passasjerene kom fra. 

Også i dag har døde kropper blitt bragt tilbake til Indonesia. 

Vanskelige forhold

162 mennesker, 155 passasjerer og en besetning på syv, var ombord i flyet. Så langt har minst åtte døde blitt hentet fra vannet i nærheten av der det er oppdaget et stor, mørkt objekt på havbunnen på grunnt vann.

Onsdag ble det opplyst at letemannskaper hadde funnet flere vrakdeler og bagasje i tillegg til likfunnene. 

Søkearbeidet de siste dagene har vært preget av konstant dårlig vær, noe som vanskeliggjør arbeidet med å finne vraket og flere omkomne. 

Det vanskelige været og den røffe sjøen har forhindret dykkere å komme til. 47 indonesiske marinedykkere har de siste dagene ikke en gang fly ut til de militære skipene ved krasjstedet. 

Flyets svarte boks med flydata og taleregistrator fra cockpit kan bidra til å løse mysteriet om ulykken. 

Thursday, January 1st, 2015 Bil

No comments yet.

Leave a comment

 
February 2026
M T W T F S S
« Oct    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Recent Comments